CSOKORBAN A LEGGYAKORIBB ESKÜVŐI BABONÁK

Sokan gondolják azt, hogy az esküvő tökéletességéhez nem elég a több hónapon át tartó szervezés, oda kell figyelni a népi eredetű babonákra, hiedelmekre is. Lássunk néhány példát, ezzel is némi „égi” segítséget kérve a különleges alkalomra. Íme néhány a leggyakoribb és legérdekesebb esküvői babonák közül:

Valami új, valami régi, valami kölcsön kapott és valami kék

Valami új, valami régi, valami kölcsön kapott és valami kék, amit a menyasszonynak viselnie kell az esküvőjén:

Valami új: a szerencsés új élet jelképe
Valami kék: az ártatlanság, a tisztaság, hűség jelképe.
A kék szín általában a harisnyakötőn köszön vissza
Valami régi: a menyasszony eddigi életét és a családot szimbolizálja
Valami kölcsönkért: a barátságot jelképezi, amire úgy kell vigyázni, mint a kölcsön kapott dolgokra.

A menyasszonyi ruhát csak az esküvő napján láthatja a vőlegény

Aranyszabály: a vőlegény a menyasszonyi ruhát csak az esküvő napján láthatja, mivel előtte szerencsétlenséget okoz.
Ha menyasszony úgy dönt, hogy nem kölcsönzi, hanem varratja a ruháját, semmiképpen ne segédkezzen az elkészítésében, ugyanis a babona szerint ez szomorúságot és bánatot okoz, mégpedig annyi könnyet, ahány öltéssel készül.

Érme vagy pénz a menyasszony cipőjében:

A hiedelem szerint gazdagságot hoz a házasságba, ha a menyasszony pénzdarabot rejt az esküvői cipőjébe.

Ha esik az eső az esküvő napján:

Az esküvőre menetkor rossz jel, ha esik az eső, mivel ez azt jelenti, hogy a menyasszony sokat fog sírni még életében. Viszont, ha a vacsora ideje alatt vagy utána esik, az már a gazdagság jele!

Jegygyűrű:

A ravaszabb menyasszonyok kicsit behajlíthatják az ujjukat gyűrűhúzáskor, ugyanis, ha az a menyasszony ujjában megakad azt jelenti, ő fog irányítani a házasságban. Leejteni viszont semmiképpen nem jelent szerencsét.

Rozmaring:

A rozmaring a pár egymás iránti hűségét jelképezi. A hagyomány szerint a menyasszonynak a koszorújába fonják, a vőlegénynek pedig a kabátja hajtókájába tűzik.

Pohártörés / cseréptörés:

Ez az esküvői szokás területenként változik és a gonosz szellemek elűzését szolgálja, akik nagyon félnek a hangos zajoktól. Hasonló célt szolgál a menyasszonyi autó után kötött csokornyi konzervdoboz is.

Rizs – és rózsaszirom eső:

Az oltárhoz vezető utat a koszorúslányok rózsaszirommal hintik tele, a ceremónia után az ifjú párra pedig rizst szórnak. Mindkét szokás a termékenységet jelképezi.

Fiúgyermek a menyasszony ölébe:

Az esküvői vacsora alatt a menyasszony ölébe egy kisfiút ültetnek, azért, hogy a feleség fiúgyermeket is szüljön, ezáltal biztosítva a család nevének továbbvitelét.

Az esküvői torta felvágása:

A menyasszonyi torta felvágásánál azt kell figyelni, hogy kinek a keze van felül, ugyanis az viseli majd a nadrágot a házasságban. Felvágás után az ara és az ifjú férj etessék meg egymást egy-egy falattal, ami garancia az édes életre.

A menyasszonyi csokor:

Az esküvői csokor jelképezi a boldogságot. Fontos, hogy a vőlegénynek is legyen, ezért alakult ki a férfiak virág-kitűző viselete.

A menyasszonyi csokor eldobása:

A házasságkötés után már nincs szükség a csokorra, hiszen megérkezett a boldogság. Ebből adódóan alakult ki a menyasszonyi csokordobás szokása. A menyasszony a szertartás végén hátat fordít a násznépnek és a hajadon lányok gyülekezetébe dobja a csokrát. Aki elkapja az lesz a következő, aki férjhez megy.

A harisnyakötő eldobása:

A csokordobás férfiakra vonatkozó megfelelője. Az ifjú férj hátrahajítja az ara harisnyakötőjét a még nőtlen fiúknak. Közülük a szerencsés nyertes nősül meg legközelebb.

Só és kenyér:

Az új közös lakásban mindig legyen só és kenyér, hiszen ez az jelenti, hogy a párnak soha nem kell  majd nélkülöznie. A régmúlt időkben a kenyér a legfontosabb élelem volt, a só pedig drága ajándék. Ma a jólét jelképei.