2010. április 5., hétfő
Blog Vége
2009. november 27., péntek
Céges Búcsú Ebéd
2009. november 22., vasárnap
India Télen

Tehát amolyan kellemesebb tavaszias idő van inkább. Vége a kibírhatatlan melegnek. Még három hétig élvezhetem a kellemes időjárást, aztán már Magyarországon leszek.
2009. november 7., szombat
AVATAR

November



2009. október 18., vasárnap
Diwali Éjszaka




Később néhány barát is befut, így már többen vagyunk. Fél tizenkettőkor jön el a vacsora ideje. Indiait eszünk természetesen, ám a házi ételek mindigis jobban ízlettek, nem annyira csípősek, és jobb az ízük. Van rizs, lencse, indiai kenyér, zöldségek...hús természetesen nincs. A vacsora alatt ismét érdekes dolgot figyelek meg - ami nekem nem nagy újdonság már, de még ilyen otthoni vacsorát nem láttam. Villát és kanalat csak én kapok - nagyon figyelmesek a házigazdák. A többiek teljesen természetesen kézzel esznek mindent. Mégegyszer mondom, a menü rizs és lencsepüré zöldségekkel. Mindenki ügyesen keveri össze a kezével a rizst a lencsével - mint mikor mi otthon mondjuk a fasírt húst keverjük. Kis gombócokat gyúrnak ebből, azt teszik a szájukba, majd jön egy-egy zöldség vagy egy kis kenyér utána. Mindenki fél perc alatt csuklóig rizses és lencsepürés, amit aztán jóízűen nyalogatnak le a tenyerükről és ujjaikról. A vacsora végén a kezükkel szépen szinte teljesen tisztára törlik a tányért, és mindent lenyalnak a kezükről. Jöhet a desszert.
.Hajnali fél egyre érek haza, itt-ott még robbanak a tüzijátékok, így olvasok még egy kicsit elalvás előtt. Nagyon érdekes volt látni ezt az ünnepet, itthon én is meggyújtottam egy kis mécsest, amit a főnökasszonyunktól kaptam ajándékba.
2009. október 16., péntek
Diwali Ebéd

Itt két munkatársam állt be a virágfüzérekkel feldíszített bejárat elé. A hölgy Sudha, a fiatalember pedig Anurag. Általában mi dolgozunk hárman minden érdekes feladaton.

Íme a feldíszített udvar a standokkal, és az egyre növő embertömeggel.
Itt pedig a nagyobb csapat, ahogyan épp az ételeket kóstolgatjuk. Mellettem Indira áll, aki a jelenlegi főnököm. Középen Subhamoy, aki a cégnél az egyik kommunikációs vezető. A kép jobb oldalán Sudha, akit már az előző képen láttunk, és Madhu, aki a globális HR vezető asszisztense, és aki mindig összefogja a HR csapatot.
2009. október 10., szombat
Céges Diwali Vacsora



Szokás szerint, a gonoszt ábrázoló hatalmas papírfigurák a park egyik szélén voltak felállítva, és ahogy minden évben, most is meggyújtották, és elégették őket, miközben a színpadon ment az örömtánc.
Az este gyorsan telt a műsorral, tombolával, evéssel-ivással és néhány gyors beszélgetéssel a munkatársakkal. Számomra két dolog volt a legizgalmasabb: az egyik, hogy ilyen nagy céges rendezvényen még nem vettem részt sohasem, a másik pedig, hogy az éjszaka sötétjében nagyon szép volt az ezer mécsessel, izzóval kivilágított park. India ismét megmutatta, hogy első osztályú rendezvények itt is vannak. Október közepe van, mi pedig a szabad ég alatt éjszakáztunk. Nem, nem fáztunk egyáltalán, itt még 35 fok van!
2009. október 3., szombat
Szélsőséges lakókörülmények
Aztán itt vannak azok a mesebeli házak Dél-Indiában, amikről már beszéltem. Itt már nem a gazdagabb emberek élnek, hanem igencsak a szegényebbek - egyébként a felső- és középosztály valahogy eltűnik a tömegben, sokszor csak találgatni tudom, hogy hol lakhatnak ezek az emberek. A meseházak a tengerre néznek, hatalmas pálmafák árnyékában állnak, zöld növényzet veszi őket körül, ám mégis látszik rajtuk, hogy egyszerűbbek. Az udvaron nem állnak autók, a ruha a ház mögött szárad a kötélen, maga az épület kicsit régi és kopott. Sokszor megálltam itt, és gondolkodtam, hogy vajon laknék-e itt: vonz a tenger és a trópusi növényzet, de megrettent az egyszerűség. Oolyan ez, mintha egy 1800-as évekbeli házat néznék a tengerparton, valahol messze.
Ha nincs házad, nem baj. Itt mindenki lakik valahol: elég felállítani egy sátrat az út szélére, vagy felhúzni az alábbi kis "lakást" egy járdasziget közepére Agra egyik legforgalmasabb csomópontjánál. Néhány vödör, kartonpapír, párna...és kész is az öröklakás. Ilyet sokat látni mindenfelé. Az érdekes az, hogy ez mindenkinek természetes, mindenki hagyja, hogy bárhová "építkezzenek" az emberek, és senki nem háborgat senkit. A gyalogosok szépen kikerülik a kis lakást, hősünk pedig az igazak álmát alussza a forgatagban.
Aztán persze vannak a jól ismert slum telepek, azaz a szegénynegyedek, amiket elképzelni sem lehet. Több ezer ember összezsúfolva egy kisebb területre, amelyet alacsony - igazából melléképületekhez hasonló - féligkész házikók alkotnak. Itt egymás hegyén-hátán élnek az emberek, alszanak a földön, mosdanak a patakban, ülnek a sárban és az esőben, a gyerekek szaladgáknak a tetőkön. Jönnek a tehenek, a disznók és a kutyák a szemétre és kidobott élelmiszerre. Ám mindenki jól érzi magát, nincs sok hangos szó, mindenki él és virul, sürög-forog. Esély arra, hogy innen valaha is kikerüljenek egyenlő a nullával.
Az összefoglaló végén még megemlítem a kislány esetét, amiről kép nem készült: Megáll az iskolabusz a városon kívül egy dombos-ligetes terület előtt. Egy kislány száll le a buszról szép, iskolai egyenruhában. A busz tovább megy, a kislány pedig elindul a liget felé, kezével vág utat magának a sűrű fák és növényzet között, baktat a porban és a sötétben beljebb az erdőbe. Ott feltehetően egy kis sátor várja és a szülei. Hazaért, és nemsokára házifeladatot fog írni.
2009. szeptember 28., hétfő
Foglalkozások
Goán láttam azt az érdekes dolgot, hogy amikor apálykor a tenger visszahúzódik a part menti sziklákról, asszonyok lepik el azokat. Vékony, hosszú hegyű kalapácsszerű szerszámmal a kezükben érkeznek, és a sziklákat kezdik ütögetni velük. Kiderült, hogy a sziklák réseibe elbújt rákokat, csigákat szednek. Egy-két óra hajladozás után sikerül megtelíteniük a kis vödreiket. Ilyenkor szépen hazavonulnak, és elkészítik az állatokat, megfőzik - vagy ilyesmi - és már állnak is ki velük az út szélére, és pár rúpiáért kínálják az egzotikus eledelt a túristáknak.
A nők más foglalkozást is betöltenek errefelé. Ez az idős asszony például virágokat gyűjt, majd legugol az egyik templom felé vezető út szélére a kis, fekete esernyője alá. Indiában az a szokás, hogy a hindu templomokba az emberek virágokat visznek az istenek tiszteletére. (Hasonló, mint nálunk mondjuk a gyertya gyújtás a templomban - ők azonban virágokat helyeznek el.) Így a néni a nap túlnyomó részében itt árulja a virágokat.
2009. szeptember 27., vasárnap
Agra


A túrát az tette még emlékezetesebbé, hogy fiatal indiai fiúk gyorsan kiszúrták a testvéremet, és mindenki azonnal fényképet szeretett volna vele. Fél perc alatt körülbelül már 20-30 fiatal srác állta körbe a húgomat, és kattogtak a gépek. Angéla átérezhette egy percre a sztárok életét. Mosolygott a kamerákba, majd amikor már kezdett elszabadulni a pokol, egy "Thank you!" után kitört a tömegből, és határozott léptekkel elindult velünk tovább.


A vár 70 százalékát jelenleg a katonaság foglalja el, és barakok állnak a tágas udvarokon. A vár 10 százaléka elpusztult már, 20 százaléka látogatható még. Az alábbi képen a régi királyi bíróság épülete található, ahol a király fogadta és meghallgatta a nép panaszait a minisztereivel, és igazságot osztott az emberek között. A király a pavilon közepén foglalt helyet.
Agra két legnevezetesebb részét sikerült megnéznünk. A Taj Mahal gondolatára most is libabőrös leszek, a királyi vár pedig a maga hatalmas és magasztos valójával az egyik legszebb várak közé tartozik, amit láttam eddig. Ez egy másik India, mint amit az utcákon látni...mint egy álom, tán igaz sem volt.
2009. szeptember 26., szombat
A "szedált" kislány

Dilli Haat - A delhi-i kézművespiac


Így vettünk néhány sálat, én egy kézi készítésű bőrpapucsot, egy szép ágytakarót, terítőket, isteneket ábrázoló szobrokat, könyveket, ajándékokat. A piacon inni és enni is lehet - mi azért csak ittunk a 35 fokos meleg tiszteletére. Három-négy szatyorral és megannyi szép dologgal távoztunk két óra elteltével, és nagyon elégedettek voltunk, mert minden egyes darabot alku után, számunkra reális áron kaptunk meg - és szerintem az eladók még így is nagyon jól jártak.
2009. szeptember 23., szerda
Goa - Az utolsó nap
Először az utunk egy kis faluba vitt, ahol Síva Templomát néztük meg először. A falu hihetelen körülmények között tengeti életét: szemét minden felé, régi kis házak sorban a pálmák alatt, a tetőkön mohák, az egyetlen templomhoz vezető utat pedig árusok övezik, akik kókuszt, innivalót, jégkrémet, ajándékokat árulnak a túristáknak. Az utcán túl gaz, buja, trópusi növényzet, kutyák, tehenek. Ismét az volt a benyomásunk, hogyha látná valaki, hogy erre járunk, azt gondolná, hogy elment a józan eszünk. Mi élveztük, mert végre India több arcát is látjuk. Maga a tempolom szép volt, alsószoknyás szerzetesek imádkoztak, és virágokat aggatak mindenfelé Síva tiszteletére. Igazi indiai templom volt ez a javából. Magyarországon ilyen szegénységet és lepukkant falvat nem nagyon láttunk még...mint említettem: mesevilág. Íme a képek:


Ezután érkeztünk Old Goába, amely érdekes módon egy európából idevarázsolt város. Jellegzetes európai építészet, nagy kőházak, tágas utak, parkok, szobrok. Itt hirtelen olyan érzésünk lett, mintha Esztergomban sétálnánk. A városban található Dél-Kelet Ázsia legnagyobb katolikus katedrálisa, hatalmas fehér épület, amelyet a portugálok húztak fel 90 év alatt.

A katedrálissal átelemben az utca másik oldalán áll a szintén több száz éves bazilika a maga komor tömegével. Itt található Szent Ferenc holtteste üvegkoporsóban: ő erre térített, meghallt, ám a teste valami csoda folytán nem bomlott el – talán a sós levegő konzerválta – így a koporsóban mind a mai napig megtekinthető. A bazilika tehát hatalmas zarándokhellyé nőtte ki magát az évszázadok alatt.

Érdekes volt ennyire európai környéken járni, itt a lakosok még mindig viselik a portugál vezetékneveket, és sok keresztnevet is használnak. Sőt, sokan beszélik a portugál nyelvet is. Ma este és holnap délelőtt vár még ránk egy kis fürdés, pihenés, majd ismét Delhi felé vesszük az irányt.

Összességében Goa egy nagyszerű hely, ha az ember öt csillagos szállodában lakik. Ott a iszolgálás olyan, mint otthon: a személyzet udvarias, a szobák tiszták és szépek, az ellátás valóban első osztályú. A tengerpart szép, nekem azért tetszett különösen, mert a buja, zöld növényzettel szegélyezett partszakaszok már már Hawaii látszatát keltik, és amikor az ember pálmafákkal, banánfákkal, hibiszkuszokkal szegélyezett parton sétálgat a naplementében, akkor az mindent megér. Egyébként az egyszerűség és a szegénység jellemzi Goát, mint India teljes egészét, így a képhez tartoznak a lepukkant házak, a szemetes utcák és a piszkos emberek is.
2009. szeptember 20., vasárnap
Goa - Második Rész


Itt megállt az élet. Az emberek halásznak, apálykor csigát és kagylót szednek, hogy enni tudjanak. A kis házuk udvarán terem a banán, a mangó és egyéb gyümölcsök. Az élelmesebbek mindent árulnak a túristáknak, amik a kezük ügyébe kerül, vagy nyitnak egy kis kólás standot, szendvicses büfét vagy elviszik az embereket a motorcsónakkal egy körre. Nem biztos, hogy tudják, hogy melyik országban élnek, és hogy nem biztos, hogy láttak egy mozifilmet egy igazi moziban. Közben süt a nap, hívogat a tenger, kék az ég, a növényzet elképesztő, madarak és papagályok szállnak a fák között, a hőmérséklet nem nagyon esik soha 30 fok alá, nyílik az orchidea, az óceánban a delfinek mindennaposak, a világ pedig napról-napra eljönn az itteniekhez.

Mesevilág. Ezt nem lehet leírni, látni kell.
Goa - Első Rész

Miután gépünk leszállt a kétórás út után Goán, a Cidade de Goa ötcsillagos resort felé vettük az irányt. Goa rögtön elvarázsolt mindannyiunkat: pálmafák, banánfák, esőerdő mindenfelé, a növényzet üdezöld, pára, madarak, szitakötők. Olyan, mintha egy más világba csöppentünk volna, igazi trópusi ékszerdoboz. Persze itt is megtalálhatók a szegénység jelei, a szemetesebb utcák, a tehenek és a többi, ám ebben a környezetben ezek is még egzotikusabbá teszik a helyet.
Szállodánk egy öböl végén található, színes épületek keveréke hatalmas parkkal tele ezotikus növényekkel, szép medencékkel, pálmafákkal, és mindezelőtt az óceán part hosszú, homokos sávja. A szobánk szép, élhető, tiszta. Ám mi legelőször a medencét próbáltuk ki, és hosszú idő után ismét igazi nyaraláson érezhettük magunkat. Teljes ellátást élvezünk, így reggel, délben és este próbálkozunk az indiai konyha értékelésével, ami meglepően könnyen megy, mindenki talál magának mindig ízletes ételt.

Az idő szerencsére nagyon jól alakul, így másnap strandolással múlattuk az időt. Szépen sütött a nap, így megtörtént az első fürdőzés az Indiai Őceánba: a víz kellemesen meleg, a tenger homokos, így jókat lehetett úszni. Ezután kifeküdtünk a napágyakba a teraszon, és élveztük a napsütést. (Ez azért érdekes, mert az esős évszaknak most van csak vége, így gyakoriak még az esők a tengerparton.) A nap kagylógyűjtéssel, koktélozással, medencézéssel telt – amikor egy kókuszdió majd a fejünkre esett, ám a riadalom után jó fotókat készítettünk az eseményről. Aztán halászokat néztünk, sziklát másztunk, tengeri kígyókat néztünk a kövek között, még több koktélt ittunk...aztán jött a masszázs. Mindhárman befeküdtünk egy kókuszolajos fejmasszázsra, ami egynek jó volt. Este a szálloda egyik bárjában Happy Hours van, így féláron ismét koktélokat ittunk vacsora előtt. A bár terasza az óceánra néz, a szél átjárja az épületet, hallani a hullámokat, de csak addig, amíg el nem kezdődik az élőzene, mert akkor jönnek a zenészek, énekesek és átveszik az irányítást. Mi folyamatosan Kubában érezzük magunkat, bár ott még egyikünk sem volt. Este a kivilágított parkban és tengerparton még izgalmasabb a séta.

Goa egyértelműen elnyerte a tettszésünket – mondjuk jó helyre kell jönni. A szálloda szuper, tiszta és valóban első osztályú a kiszolgálás. Az ételek finomak, a szolgáltatás kitűnő, a környezet káprázatos (liánok, mókusok, madarak, hibiszkuszok, pletykák, pálmák, lepkék, sirályok...nem is sorolom), az idő jó (sikerült leégni, így az alvás már nehezebben ment), a tenger meleg. Hurrá nyaralunk, és nincsen záróra!
